Jaka poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia będzie najlepsza?

Karmienie (tak piersią, jak i mlekiem modyfikowanym) to czynność, która zajmuje obie ręce. Jedną należy cały czas podtrzymywać niemowlę, a drugą – pierś lub butelkę. Jeśli chcesz nieco ułatwić sobie karmienie niemowlaka i sprawić, aby było to zadanie przyjemne i wygodne, zainwestuj w poduszkę do karmienia. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat jaka poduszka do karmienia najlepiej sprawdzi się w swojej roli oraz poznasz szczegóły, które pomogą Ci w wyborze poduszki do karmienia dla Ciebie. Sprawdź również opinie, zamieszczone w sekcji komentarzy!

 

Kuriozum czy przydatne akcesoria?

Poduszki do karmienia pojawiły się na rynku dość niedawno, bo zaledwie 10 lat temu. Do tego czasu kobiety radziły sobie z karmieniem bez nich. Obecnie, jako przyszła mama masz wybór – możesz karmić bez poduszki lub ze specjalną poduszką do karmienia. Ma ona kształt rogala (nerki, fasolki,  litery U lub C) i stanowi świetną podporę dla karmionego maluszka. Poduszka do karmienia uwalnia Twoje ręce, dzięki czemu podczas karmienia możesz sięgnąć po chusteczkę czy odebrać telefon. Dodatkowo, poduszki do karmienia dostępne na rynku mogą być stosowane już w zaawansowanej ciąży. Pomagają w przyjęciu wygodnej pozycji do spania, a po porodzie (a szczególnie cesarskim cięciu), umożliwiają ułożenie się na szpitalnym łóżku w sposób bezbolesny i ułatwiający gojenie się blizny (po cesarce lub nacięciu krocza).

 

Ranking najlepszych poduszek do karmienia: TOP 8

 

Kształt

Jeśli zastanawiasz się, jaka poduszka do karmienia będzie najlepsza dla Ciebie, zastanów się jaki kształt będzie Ci najbardziej odpowiadał. Za poduszkę uniwersalną uważamy tą w kształcie fasolki – poduszki o innych kształtach (np. kwadratowe, trójkątne czy w kształcie zwierząt) często okazują się mało ergonomiczne. Opinie mam wskazują, że tylko poduszka rogal (w kształcie litery C,U czy też nerki – jakkolwiek go widzisz)  stabilnie podtrzyma ciało Twojego dziecka podczas karmienia.

Wymiary

Niezwykle ważne jest to, aby dopasować wymiary poduszki do karmienia do sposobu karmienia oraz figury. Zdecyduj się na mniejszą poduszkę, jeśli:

  • zamierzasz karmić butelką (poduszka niemusi opinać Twojej talii)
  • planujesz karmić piersią głównie na leżąco
  • masz szczupłą talię z wyraźnie zaznaczonym wcięciem (mniejsza poduszka „zahaczy” o Twoje biodra i będzie się na nich dobrze trzymać)
  • nie chcesz używać poduszki w trakcie ciąży i od razu po porodzie (taka poduszka nie zniweluje dyskomfortu podczas snu  dużym brzuszkiem czy w szpitalu

Szukaj poduszki o większych wymiarach, gdy:

  • zamierzasz karmić przede wszystkim naturalnie (głównie na siedząco) i chcesz, by dziecko leżało blisko Twojego ciała (większa poduszka będzie opinać Twoją talię)
  • nie masz wcięcia w talii lub masz obszerniejszy brzuch (mniejsza poduszka może się do Ciebie nie dopasować)
  • pragniesz używać poduszki w ostatnich miesiącach ciąży i po porodzie lub planujesz cesarskie cięcie (dzięki takiej poduszce będziesz mogła spać w wygodnej pozycji minimalizującej dolegliwości bólowe)

Wypełnienie

Poduszka do karmienia Quaranta Settimane

Poduszka do karmienia Quaranta Settimane

Poduszki do karmienia mają różne wypełnienia, wpływające na komfort ich użytkowania. Opinie na temat najlepszego wyboru w tej kwestii są często podzielone. Najmniej (cena od 30 do 120zł) zapłacisz za poduszkę wypełnioną styropianem – świetnie dopasuje się do ciała zarówno Twojego, jak i maluszka. Taka poduszka niestety często odkształca się, a dodatkowo nie oddycha, co może negatywnie wpłynąć na komfort użytkowania odczuwany przez Ciebie i dziecko.

Więcej kosztują poduszki z alternatywnym wypełnieniem (cena od 60 do nawet 400zł). W jego roli spotykamy poliester (charakteryzujący się dobrą sprężystością i twardością, jednak nienaturalny), silikon (elastyczny, oddychający i wyjątkowo trwały) lub piankę (twardawą, choć wygodną i bardzo stabilną). Najwięcej (cena od 150 do 400zł) zapłacisz za poduszkę do karmienia wypełnioną pianką. Będzie Ci też najtrudniej ją wybrać, bowiem jest mało elastyczna i musisz dokładnie dopasować jej kształt i wymiary do sylwetki i preferencji. Jest to jednak jedyna poduszka do karmienia, pomagająca w karmieniu bliźniąt. Poduszka z wypełnieniem poliestrowym i silikonowym ułatwia karmienie tylko jednej pociechy. Możesz nieco swobodniej podejść do kwestii wyboru jej kształtu i wymiarów.

 

 

Pokrycie

Wybierając jaka poduszka do karmienia spełni najlepiej Twoje oczekiwania, zwróć uwagę na materiał, z którego jest uszyta. Większość poduszek do karmienia pokryta jest bawełnianą tkaniną. Jest to podyktowane faktem, że bawełna jest naturalna, oddychająca i łatwa w utrzymaniu w czystości. Zanim zdecydujesz się na konkretny model poduszki do karmienia, sprawdź jednak gatunek materiału pokryciowego. Poduszka do karmienia powinna być wykonana z pierwszego gatunku. Jak wskazują opinie użytkowniczek, jedną z najważniejszych kwestii jest to, czy pokrycie poduszki można zdjąć i wyprać (dowiedz się, czy możliwe jest jedynie pranie ręczne, czy również w pralce automatycznej i ewentualnie – w ilu stopniach). Na rynku dostępne są też poduszki z podwójnym pokryciem np. wierzchnim (z łatwej w czyszczeniu folii) i głównym (z ozdobnego materiału).

Inne ważne elementy budowy

Poduszka do karmienia Poofi Pure

Poduszka do karmienia Poofi Pure

Wśród wielu poduszek do karmienia możemy znaleźć modele wiązane lub zapinane. Wiązanie umożliwia dopasowanie poduszki tak, aby sztywno opinała talię i jednocześnie była wygodna. Przydatna okazuje się też kieszeń na akcesoria np. butelkę czy chusteczki. Zastanów się nad poduszką z kieszonką szczególnie, jeśli wychowujesz już większe dziecko (które mogłoby zabrać potrzebny Ci przedmiot) lub mieszkasz ze zwierzętami (do butelki postawionej obok Ciebie np. na łóżku może przyczepić się sierść zwierzęcia). Ciekawym pomysłem może być tez zakup przyciągającej uwagę dziecka poduszki z grzechotką, postacią z bajki czy sensorami (niewielkimi naszyciami ze strukturą w kontrastowych kolorach).

Jaka poduszka do karmienia będzie Twoim wyborem?

Poduszki do karmienia możesz używać w trakcie ciąży, po porodzie i podczas karmienia, zarówno piersią jak i z butelki. Kupując poduszkę o odpowiednim kształcie i wymiarach z dopasowanym do Twoich potrzeb wypełnieniem inwestujesz nie tylko w swój komfort, ale i wygodę osób trzecich. Poduszki do karmienia chętnie będzie używać Twój partner, opiekunka czy członkowie rodziny odwiedzający malucha – dzięki niej stabilnie utrzymają dziecko blisko siebie, również podczas zabawy.