Jaki smoczek dla noworodka

Jaki smoczek dla noworodka wybrać?

Smoczek dla noworodka skutecznie i błyskawicznie uspokaja niemowlę, gdy to nie jest głodne i nic mu nie dolega. Zaspokaja naturalną potrzebę ssania, a tym samym koi nerwy maluszka i wycisza go. Nic dziwnego, że zastanawiasz się nad jego zakupem. Nie wierz mitom! Odpowiednio dopasowany, podawany z umiarem smoczek, nie zaszkodzi Twojemu dziecku. Zapoznaj się z treścią tego artykułu i naucz się odróżniać zdrowy smoczek dla noworodka od szkodliwego „dyda”. Dowiedz się jaki smoczek dla noworodka będzie najlepszy dla Twojej pociechy i wybierz odpowiedzialnie!

Smoczek, który nie szkodzi

Zapewne w prasie i sieci poznałaś wiele mitów na temat szkodliwości smoczka. Oczywiście, jest w nich odrobina prawdy, bowiem źle dobrany smoczek może wykrzywiać zęby, powodować wady wymowy oraz podrażniać jamę ustną i wargi maluszka. Nie daj sobie jednak wmówić, że każdy smoczek zaszkodzi Twojemu dziecku. Dobry smoczek dla noworodka o właściwej budowie nie wpływa negatywnie na rozwój malucha. 

Kształt główki

Smoczek dla noworodka Bibi

Smoczek dla noworodka Bibi

Jeśli zależy Ci na bezpiecznym smoczku, najlepszy będzie taki, którego główka jest spłaszczona z dołu i wypukła od góry. Taką główkę ma smoczek anatomiczny możemy go spotkać również pod nazwą „dynamiczny” lub „ortodontyczny”. Na rynku dostępne są również smoczki z główką okrągłą (przypominającą piłkę) lub symetryczną (spłaszczoną, lecz równą z obu stron). Nie są polecane przed pediatrów i ortodontów, ale zainteresuj się nimi, gdy Twoja pociecha odrzuci smoczek anatomiczny. Smoczek z główką okrągłą lub symetryczną będziesz mógł wkładać do buzi malucha dowolną stroną – to dodatkowa zaleta tego typu modelu.

 

Ranking najlepszych smoczków dla noworodków: TOP 8

 

Materiał

Wybierając jaki smoczek dla noworodka kupić, zwróć uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Smoczek z lateksu (kauczuku) poznasz po żółtej lub jasnobrązowej, matowej główce. Ma on bardzo specyficzny, intensywny smak i zapach. Smoczek z silikonu zaś posiada główkę przezroczystą. Jest też bezwonny i bezzapachowy. Który wybrać? Opinie w tej kwestii są czasami podzielone. Na smoczek lateksowy możesz zdecydować się, jeśli Twoje dziecko nie zaczęło jeszcze ząbkować. Ząbkujący maluch może bowiem przegryźć jego miękką główkę, a w najgorszym przypadku nawet zakrztusić się jej połkniętym kawałkiem. Jeżeli więc Twoja pociecha ząbkuje, najlepszy będzie jednak nieco twardszy smoczek silikonowy. Jest on bardziej trwały od lateksowego. Dodatkowo, nie ma smaku ani zapachu, łatwej będzie Ci odzwyczaić dziecko od niego.

Tarczka

Szukając najlepszego smoczka dla noworodka, patrz na budowę jego tarczki, czyli widocznej, przylegającej do twarzy części smoczka. Wysokiej jakości produkt powinien posiadać tarczkę dobrze wyprofilowaną, to znaczy lekko ściętą pod nosem. Dzięki niej maluch będzie mógł swobodnie i co najważniejsze – prawidłowo oddychać. Zanim zdecydujesz się na konkretny model smoczka sprawdź też, czy jego tarczka posiada otwory wentylacyjne zapobiegające przed namnażaniem się bakterii. Wybierając smoczek bez takich otworów możemy narazić maluszka na bolesne i trudne w gojeniu podrażnienia oraz wysypki.

Uchwyt

Wybierając smoczek dla noworodka warto zwrócić uwagę na rodzaj uchwytu. Jeśli Twoja pociecha często sypia na brzuchu, koniecznie zainwestuj w smoczek z uchwytem składanym, czyli takim, który „chowa się” w tarczce. Możesz też postawić na model, w którym zastosowano elastyczny uchwyt silikonowy. Dla rodziców mających problemy ze zlokalizowaniem smoczka w nocy, wprowadzono smoczki z uchwytem świecącym w ciemności np. fluorescencyjnym lub fosforyzującym.

Klasy wiekowe – dla noworodka czy bardziej uniwersalny?

Smoczek dla noworodka Tommee Tippee

Smoczek dla noworodka Tommee Tippee

Na rynku możesz spotkać smoczki przeznaczone dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Najpopularniejsze są z pewnością te dla niemowlaków, od urodzenia do 6 miesiąca życia. Dostępne są jednak i smoczki dedykowane dla noworodków (od 0-2/3 miesięcy), starszych niemowląt (6-18miesięcy czy 18msc+) oraz uniwersalne. Który z nich wybrać? Jak podpowiadają opinie świeżo upieczonych mam: jeśli poszukujesz smoczka dla noworodka, nie myśl nad tym uniwersalnym. Będzie on zbyt duży, utrudni dziecku oddychanie i uniemożliwi spokojny sen. Zdecyduj się na smoczek przeznaczony dla dzieci od 0 do 6 miesięcy bądź smoczek noworodkowy (od 0 do 2 lub 3 miesięcy). Wybierz ten drugi , jeśli Twoje dziecko miało niską masę urodzeniową bądź jest wcześniakiem. Smoczek dla noworodka dopasuje się lepiej do jego niewielkiej buźki i twarzy. Gdy dziecko trochę podrośnie, zmienisz smoczek na większy.

 

 

Bezpieczeństwo

To, jaki smoczek dla noworodka wybierzesz, powinno być warunkowane przede wszystkim zdrowiem i bezpieczeństwem Malca. Bardzo ważne jest, aby smoczek uspokajający był wolny od Bisfenolu A. Smoczek dla noworodka, w którym nie zastosowano tego szkodliwego utwardzacza powodującego min. zaburzenia hormonalne, poznasz po oznaczeniu „BPA free” „0% BPA”. Każdy smoczek z homologacją CE jest pozbawiony tej substancji –  na terenie Unii  Europejskiej stosowanie BPA w akcesoriach dla dzieci jest zabronione. Smoczki z poza UE (których nie brak na rynku) mogą zawierać bisfenol. Jeśli więc zależy Ci na naprawdę bezpiecznym smoczku dla noworodka, zdecydowanie najlepszy będzie taki, który dodatkowo uzyskał pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka (IMID).

Na jaki smoczek dla noworodka się zdecydujesz?

Odpowiedni smoczek dla noworodka – o anatomicznej główce, dopasowanym kształcie i ergonomicznym uchwycie, pozwoli Ci odetchnąć z ulgą, gdy Twój maluszek będzie dawał popalić. Gdy zainwestujesz w bezpieczny smoczek z pozytywną opinią IMID lub CZD nie będziesz musiała obawiać się o jego negatywny wpływ na zdrowie maluszka. Ułatw sobie opiekę nad dzieckiem i zdecyduj się na optymalny smoczek dla niemowlaka już teraz. Jeśli już wybrałaś, koniecznie zostaw poniżej swoją opinię i krótki komentarz!