Jaka butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza?

Butelka to podstawowy element wyprawki dla noworodka. Potrzebna jest nawet jeśli maluszek karmiony jest piersią – czasem konieczne jest podanie dziecku herbatki koperkowej czy wody. Jeśli Twoje dziecko już niedługo przyjdzie na świat, a ty wciąż nie masz dla niego butelki, musisz to zmienić. Zastanawiasz się jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza? Odpowiedź poznasz w artykule.

Butelka na start

Butelka dla noworodka to pierwsza butelka, z jaką ma styczność dziecko. Poznasz ją przede wszystkim po niewielkiej pojemności (od 80-150ml do 250ml), wystarczającej do przygotowania odpowiedniej ilości mieszanki mleka modyfikowanego w pierwszych miesiącach życia. Oznaczana jest cyferką „1”, określeniem „start”czy „newborn” bądź zakwalifikowanych do kategorii wiekowej od o do maksymalnie 2-3 miesięcy. Jeśli Twoje dziecko będzie karmione piersią, wystarczy Ci jedna tego typu butelka. Jeżeli będziesz karmić maluszka mlekiem modyfikowanym, zaopatrz się w dwie.

Kształt butelki

Butelka dla noworodka Tommee Tippee

Butelka dla noworodka Tommee Tippee

Szukając butelki dla noworodka, zwróć uwagę na jej kształt. Na rynku znajdujemy zarówno tradycyjne, proste butelki, jak i bardziej zaawansowane, wyprofilowane. Jeśli często zdarza Ci się coś upuścić, najlepsza będzie butelka zwężana w połowie, którą można pewnie i wygodnie trzymać jedną ręką. Jeżeli zamierzasz myć butelkę ręcznie i zależy Ci, by szło to w miarę sprawnie, postaw na taką z szeroką szyjką. W tego typu butelce wygodnie przygotowuje się mleko modyfikowane. Jeśli Twój maluszek jest nim karmiony, koniecznie zakup butelkę z podziałką, która pozwoli Ci na precyzyjne obliczenie proporcji proszku do ilości wody.     

 

Ranking najpopularniejszych butelek dla dzieci: TOP 6

 

Materiał wykonania

Jeśli rozważasz jaka butelka dla noworodka będzie optymalnym wyborem, weź pod uwagę także materiał, z jakiego ma być wykonana. Wśród najmniejszych butelek spotykamy się z modelami szklanymi oraz plastikowymi. Szkło nie przebarwia się i nie rysuje tak szybko jak plastik, łatwo jest je utrzymać w czystości. Jest jednak dużo cięższe od plastiku i może się potłuc przy upadku. Jeśli nie będziesz dawać dziecku butelki do rączek, najlepsza butelka dla noworodka będzie właśnie ta szklana – jej czystość utrzymasz na imponującym poziomie. Jeżeli zaś zależy Ci na tym, aby maluch sam podtrzymywał butelkę, zdecyduj się na plastikową, dużo bezpieczniejszą.

Smoczek

Pierwsza butelka dla dziecka powinna posiadać smoczek o małym przepływie z jedną dziurką, przez którą wypływa niewielka ilość pokarmu. Może być ona wyposażona w jeden smoczek (wymienny) lub nakrętkę, w której można zamontować inny rodzaj smoczka (tego samego producenta). Jeśli zdecydujesz się na butelkę współpracującą tylko z jednym smoczkiem, będziesz używać jej dość krótko – przez maksymalnie kilkanaście pierwszych tygodni życia maluszka. Zapłacisz za nią jednak mniej niż za butelkę na dłużej, której smoczek można wymienić na inny (np. z większym przepływem).

Precz kolkom

Butelka dla noworodka Philips

Butelka dla noworodka Philips

Producenci stosują w butelkach dla noworodków rozmaite systemy antykolkowe zapobiegające przed połykaniem bąbelków powietrza przez dziecko. Jeśli chcesz kupić butelkę antykolkową, szukaj takiej o zakrzywionej szyjce, która wymusza na maluchu przyjęcie naturalnej pozycji podczas karmienia lub wyposażonej w smoczek/nakrętkę bądź system odpowietrzający w dnie. Ten ostatni może być niewidoczny (np. wynikać ze kształtu butelki), szukaj informacji na jego temat w opisie butelki.

 

 

 

Ranking najpopularniejszych butelek antykolkowych: TOP 5

 

Dodatkowe funkcje

Otóż nawet tak proste z pozoru urządzenie może posiadać dodatkowe funkcje. Jedną z ciekawszych jest np. czujnik temperatury. Jeśli zainwestujesz w butelkę wyposażoną w ten przydatny dodatek, będziesz podawał dziecku pokarm o optymalnej temperaturze (37st), bez konieczności wcześniejszego sprawdzania jej na własnej skórze. Na rynku znajdziemy także butelki samooczyszczającą się, które można wysterylizować w mikrofalówce.

Jaka butelka dla noworodka będzie Twoim wyborem?

Wybierając butelkę dla noworodka, szukaj takiej o małej pojemności i optymalnym kształcie, wyposażonej w smoczek o małym przepływie. Zdecyduj się na wysokiej jakości butelkę szklaną lub bezpieczną butelkę plastikową – według uznania. Postaw na butelkę, w której zastosowano rozwiązania minimalizujące ryzyko wystąpienia kolki niemowlęcej. Nigdy nie zostawiaj zakupu butelki dla noworodka na ostatnią chwilę. Dokonaj go już dziś.