Jaka butelka dla niemowlaka?

Twój maluszek będzie korzystał z butelki minimum przez pierwsze dwa lata życia – przy czym nie ważne, czy karmisz go mlekiem modyfikowanym, czy tylko piersią. To właśnie butelką będziesz podawać dziecku pierwsze napoje takie jak soki czy herbatki oraz produkty półpłynne np. kaszki. Nie wiesz jaka butelka dla niemowlaka będzie najlepsza? Przeczytaj ten artykuł  i sprawdź, czym różnią się od siebie butelki dla niemowląt oraz jak wybrać tą optymalną.

Pojemność

Butelki dla niemowląt różnią się przede wszystkim pojemnością. Dostępne są butelki dla noworodków (80-150ml), dzieci pow. 3 miesiąca życia (160-340ml) oraz starszych (od 350ml). Jeśli przede wszystkim karmisz dziecko piersią, postaw na butelkę o średniej pojemności – od 125 do 250ml. Jeżeli zaś podajesz maluchowi mleko modyfikowane, zdecyduj się na kilka butelek o różnych pojemnościach (przynajmniej dwie – większą do mleka i mniejszą do innych napojów)

Materiał

Zanim zdecydujesz jaka butelka dla niemowlaka trafi do Twojego koszyka, musisz zastanowić się, jaki materiał wykonania odpowie na Twoje potrzeby. Na rynku dostępne są butelki szklane, plastikowe i silikonowe. Szklane butelki dla niemowląt są ciężkie i łatwo się tłuką, jednak nie przyjmują przebarwień i nie rysują się. Butelki plastikowe są lekkie i bezpieczne, ale szybko przebarwiają się i są trudne w czyszczeniu. Butelki silikonowe są najlżejsze i najbardziej elastyczne (miękkie), niestety podobnie jak plastikowe, dość podatne na zanieczyszczenia. 

Butelka dla niemowlaka Philips

Butelka dla niemowlaka Philips

Wybierz butelkę szklaną, jeśli szukasz butelki dla noworodka (od urodzenia do 2 miesiąca życia), którą łatwo utrzymać w czystości. Starsze dziecko (pow. 2 miesiąca życia) powinno korzystać z bezpieczniejszej butelki plastikowej lub silikonowej. Zdecyduj się na tego typu butelkę w momencie, w którym Twoje dziecko nauczy się trzymać przedmioty w rączkach i będzie mogło z niej pić samodzielnie. Butelka plastikowa lepiej sprawdza się przy napojach gorących, zaś silikonowa, zimnych.

 

Ranking najlepszych butelek dla niemowląt: TOP 8

 

Ergonomiczny kształt

Kształt butelki dobierz według własnych preferencji. Zwróć uwagę na wiek dziecka. Dla noworodka i niemowlaka do 6 miesiąca życia wybierz butelkę antykolkową, o zakrzywionej szyjce lub z systemem odpowietrzającym (w dnie bądź nakrętce). Niemowlakowi samodzielnie pijącemu (od 6 do 18 miesiąca życia) przyda się butelka, którą bez problemu utrzyma w dłoniach np. z dziurką lub uchwytami. Jeśli zależy Ci na własnej wygodzie, postaw na ergonomiczną butelkę wyprofilowaną (poznasz ją po wgłębieniu na środku). Zwróć również uwagę, czy wybrana przez Ciebie butelka będzie pasować kształtem do sterylizatora czy podgrzewacza do butelek, który posiadasz. 

 

Komfort użytkowania

Jaka butelka dla niemowlaka będzie najwygodniejsza przy codziennym karmieniu? Optymalna butelka powinna być wygodna w trzymaniu i łatwa w czyszczeniu. Przy butelce z wąską szyjką, dziurką czy wieloma wgłębieniami możesz napotkać problemy z przygotowywaniem mieszanki czy zmywaniem. Jeśli chcesz ich uniknąć, zainwestuj w model o prostym kształcie, z szeroką szyjką. Niektóre butelki nadają się do czyszczenia w sterylizatorze, kuchence mikrofalowej lub zmywarce.

 

Rodzaj smoczka

Jeśli Twój maluszek nie skończył jeszcze 4 miesięcy, zdecyduj się na butelkę wyposażoną w smoczek o małym przepływie (z jedną dziurką), oznaczony jako „1”,”0+”,”Start” czy ”Newborn”.  Dziecko od 4 do 10 miesięcy może korzystać z butelki ze smoczkiem o średnim przepływie (z dwiema dziurkami), a później o większym (z trzema lub czterema dziurkami). Jeżeli chcesz uchronić pociechę przed bólami brzuszka, szukaj butelki wyposażonej w smoczek antykolkowy (z odpowietrznikiem). 

 

Materiał i kształt smoczka

Butelka dla niemowlaka Tommee Tippee

Butelka dla niemowlaka Tommee Tippee

Gdy Twój maluszek ząbkuje lub ma już kilka mleczaków, zdecyduj się na butelkę wyposażoną w twardy i wytrzymały smoczek silikonowy. Smoczek lateksowy dziecko może łatwo przegryźć, więc nadaje się do użytku jedynie w pierwszych miesiącach życia. Zwróć też uwagę na kształt smoczka. Naturalny, przypominający sutek matki, będzie odpowiedni dla dziecka karmionego piersią – nie osłabi techniki ssania maluszka. Dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym lub pokarmami stałymi możemy zafundować butelkę ze smoczkiem płaskim (wygodnym dla dziecka) lub anatomicznym („ortodontycznym”) . Gdy Twój maluszek nauczy się pić uważnie, możesz postawić też na plastikowy dziubek zamiast smoczka.

 

 

Dodatki, akcesoria

Uniwersalne butelki dla niemowląt sprzedaje się w zestawach uzupełnionych o przydatne dodatki i akcesoria. Możesz kupić na przykład na butelkę z wymiennymi smoczkami (o różnym przepływie czy do kaszki) lub z przykryciem. Posłuży długo i nada się do podawania różnych napojów i pokarmów, a nawet w roli pojemnika na żywność czy termosu. Jeśli zależy Ci na możliwości wymiany części i akcesoriów, kup butelkę z jednej z popularnych serii np. Tommee Tippee, Avent, Canpol Babies czy Nuk. Zużyte części tego typu butelki z łatwością można wymienić na inne.

 

Jaka butelka dla niemowlaka będzie najlepsza dla Ciebie?

Poszukiwania idealnej butelki dla niemowląt mogą być żmudne. W końcu butelki różnią się pomiędzy sobą pojemnością, materiałem wykonania, kształtem, smoczkami i wieloma innymi aspektami, o których dowiedziałeś się w tym artykule. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tego tekstu jesteś już bliski wyboru butelki optymalnej, która będzie wspaniałym towarzyszem karmienia, a później – zabaw z Twoim maluchem.