Instrumenty muzyczne dla dzieci

Instrumenty muzyczne dla dzieci

Dobra zabawka edukacyjna to skarb. Zajmuje dziecko na długi czas, bawi, uczy i wspiera jego rozwój. Ponadczasowymi, świetnymi zabawkami, które można opisać w ten sposób są z pewnością instrumenty dla dzieci. Szukasz prezentu dla malucha? Poznaj zabawki muzyczne i instrumenty dla maluchów i przekonaj się, że warto je kupić.

Dla niemowląt (0-9 miesięcy)

Instrument perkusyjny Goki

Instrument perkusyjny Goki

Czy wiesz, że najpopularniejsza zabawka dla niemowląt – grzechotka, to instrument perkusyjny? Prawdopodobnie to właśnie grzechotką bawiłeś się najchętniej w pierwszych miesiącach życia. Więcej, była to też pewnie ulubiona zabawka Twojej matki czy babki – grzechotka to prezent dla niemowlaka znany od pokoleń. Skąd się wziął jej fenomen? Przede wszystkim stąd, że grzechotka to tania i prosta zabawka, dostępna dla wszystkich, na którą nie musisz wcale wydawać dużo pieniędzy.

Dodatkowo pomaga w nauce trzymania przedmiotów i przekładania ich z ręki do ręki (jest to jedna z pierwszych umiejętności motorycznych dziecka) oraz doskonale wspiera rozwój słuchu malucha. Ponadto, dźwięki jakie wydaje przejmują uwagę dziecka i pomagają mu w nauce skupiania wzroku. Grzechotka jest więc czymś więcej niż tylko zabawką. Podobną rolę jak grzechotka odgrywają inne perkusjonalia – dobrej jakości instrumenty tego typu z powodzeniem możesz podarować maluszkowi, który nie ukończył 9 miesiąca życia.

Dla maluszków (10 miesięcy – 3 lata)

Jeśli dziecko (Twoje lub to, które chcesz obdarować) potrafi już samodzielnie siedzieć i poruszać przedmiotami w rączkach, możesz mu kupić jeden z instrumentów zabawkowych. Dziecko w wieku od 10 miesięcy do 3 lat ucieszy się z gitarki, ksylofonu czy pianinka edukacyjnego. Szukaj takiej zabawki, która ma kolorowe, podświetlane klawisze funkcyjne. Ważne jest, aby nie tylko wygrywały odpowiednie dźwięki, ale również uruchamiały melodie, uczyły kolorów, literek czy cyferek. Jeżeli chcesz obdarować dziecko prawdziwym instrumentem, możesz postawić na bębenek lub dzwoneczki. Są to stosunkowo proste instrumenty, których opanowanie nie powinno sprawić maluszkowi trudności. Oczywiście, jeśli dziecko, które chcesz uszczęśliwić nie jest szczególnie uzdolnione muzycznie, nie będzie jeszcze potrafiło wybić konkretnego rytmu czy zagrać harmonijnej melodii. Na pewno jednak będzie czerpało wiele radości z zabawy instrumentem. Dzięki korzystaniu z niego rozwinie też swój słuch i poczucie rytmu.

Ranking bębenków dla dzieci TOP 3

Dla przedszkolaków (3-6lat)

Bębenek dla dziecka Goki

Bębenek dla dziecka Goki

Przedszkolakowi możesz podarować zarówno zabawkę muzyczną, jak i jeden z prostych w obsłudze instrumentów wymienionych wcześniej. Zrobisz jednak lepiej, jeśli zafundujesz mu prawdziwy instrument w zminiaturyzowanej, dziecięcej wersji. Jeśli chcesz kupić pianinko lub keybord zadbaj o to, aby posiadał tryb nauki melodii oraz nagrywania. Dzięki nim dziecko będzie chętniej podejmowało próby gry z prawdziwego zdarzenia – będzie mogło się odsłuchać, co wpłynie na jego motywację do nauki.

Sprawdź, czy keyboard posiada różne ustawienia dźwięków oraz automatyczne podkłady. Dadzą one pole do popisu kreatywności pociechy. Jeżeli interesujesz się instrumentem strunowym np. gitarą, zwróć uwagę na jej rozmiary. Szukaj instrumentu oznaczonego jako gitara dla dzieci – mniejszego i tym samym wygodniejszego w obsłudze. Dziecko opanuje znacznie szybciej instrument mniejszych rozmiarów. Gdy nie chcesz iść na żaden kompromis i pragniesz dać maluszkowi instrument dla osoby dorosłej, postaw na ukuele. To czterostrunowy rodzaj gitary. Na ukuele gra się prosto i wygodnie, również małym dzieciom. 

Słowem podsumowania

Od prostej grzechotki do prawdziwej gitary, a nawet perkusji – taką drogę muzyczną może przejść Twoje dziecko w najmłodszych latach życia. Dzięki jej przebyciu być może kiedyś będzie uczęszczać do szkoły muzycznej, a potem zajmować się muzyką zawodowo? Może inwestując właśnie w instrumenty dla dzieci zapewniasz mu świetlaną muzyczną przyszłość? Kto wie, kup instrument dla dziecka i przekonaj się sam.